Modern Nihonto

Gondolatok a japán kardokról és a másolatokról

Rájabőr

2017. augusztus 24. 17:52 - Kardkészítő

Manapság már nem nehéz jó minőségű rájabőrhöz jutni, hiszen az internet világában szinte mindent könnyen be lehet szerezni. Nélkülözhetetlen része a japán kardoknak. Volt rá példa, hogy nem tettek rájabőrt az antik kardra, de ez nagyon ritka esetben fordult elő. Ritkán cápabőrt is helyeztek rá, de ez sem volt annyira jellemző.

Én szárított, tisztítatlan rájabőrt használok a kardjaimhoz, én magam tisztítom meg a szennyeződésektől. A bőrök hossza felvágatlan állapotban 60, 70 cm, ezeknek már szép nagy szemcsézetük van. Nem szeretem, ha hidrogén-peroxiddal kezelik, mert a hófehér bőr túl steril hatású a markolaton, ezért mesterségesen öregítem, besárgítom a felületét. Az így kezelt rájabőr régies, antik hatást kölcsönöz a kardoknak, sokkal eredetibbnek tűnnek és talán még szebbek is. A rájabőrt már minden esetben kétkomponensű műgyantával ragasztom fel, így soha nem fog lejönni a markolatról. Régebben faragasztót használtam és előtte vízben puhítottam a rájabőrt. Ez sem rossz megoldás, csak sokáig kell várni, amíg a víz elpárolog belőle, ráadásul a fa is felszívja a víz nagy részét. Láttam már olyan megoldást is, hogy a rájabőr kétoldalú ragasztószalaggal volt felragasztva a markolatra. Ez nagyon igénytelen és egyáltalán nem tartós megoldás.

A rájabőrt mindig hosszában kell felvágni, vagy egy nagyobb darabbal kell körbeborítani a markolatot, de sosem keresztben. Az eredeti kardokra sem keresztben vágott bőrt ragasztanak.

A kereszben vágott rájabőr is az eredeti kardok tanulmányozásának a hiányát mutatja.

 A rájabőr szemcsézete minden esetben a markolat vége felé növekszik. Drágább kardokon, de az antik kardokon a rájabőr középső része esik a markolat külső vége felé, ahol a legnagyobbak rajta a szemcsék. Ezt úgy lehet imitálni, hogy a legnagyobb szemcse helyére gödröt készítenek és egy csontból kialakított gömböcskét ragasztanak bele. Szinte tökéletes megoldás, és ha a bőr be van festve, akkor észrevehetetlen is.

A képen jól látható a rájabőr helyes használata.

tsukaa.jpg

Az antik japán kardok egyik nem túl esztétikus jellegzetessége, hogy a rájabőr illesztését a markolat belső oldalán a középvonalra helyezik, mint a képen látható.

tsuka_k1a.JPG

Ennél a megoldásnál az idő teltével egyre jobban látszik az illesztés. Célszerűbb a rájabőrt a markolat széle felé illeszteni, ahol már takarásban van a fonat alatt. Sokkal szebb lesz a markolat illesztési csík nélkül!

komment
süti beállítások módosítása