Három éve jelent meg régebbi munkásságomról egy cikk a Prémium magazinban „Egy kiló húsz deka tiszta acél” címmel.
Azóta sok víz lefolyt a Dunán és sok minden változott, egyvalami azonban nem: egy modern acélba, a szilícium ötvözetű rugóacélba vetett hitem.
Pontosan 34 éve készítettem ebből az acélból az első wakizashimat.
Tizenévesen a Hadtörténeti Múzeumban tanulmányoztam a régi fegyvereket, kardokat. Ekkor még csak az üvegen keresztül csodáltam a fegyvereket, de ceruza és papír mindig volt a táskámban, így rengeteg rajzot készítettem. Főként az elöltöltő fegyverekről és az ott látható három, különböző típusú és méretű szamurájfegyverről. Már ekkor tudtam, hogy addig nem fogok nyugodni, amíg el nem készítem a saját szamurájkardomat, amely egy igazi, jól használható modern kard lesz.
A vasas szakmában főleg szerszámokat, alkatrészeket készítettem és hőkezeltem is. Itt dolgoztam először rugóacéllal.
Nem a hagyományos japán technológia érdekelt, hanem az, hogy rugóacélból készítsek modern pengéket, kihasználva azt, hogy ez az anyag az előnyös tulajdonságai miatt tartósabb lehet, mint egy hagyományos módon készült kardpenge.
Az alábbi képen láthatóak az általam használt rugóacél technikai adatai, mechanikai tulajdonságai. Ez a rugóacél a német szabványoknak megfelelően készül.
Hogy csak egyet említsek, rugóacélból készül a világon az összes gépjárműben lévő lengéscsillapító rugó is. Folyamatos dinamikus terhelésnek van kitéve és ezt kiválóan bírja hosszú éveken, évtizedeken keresztül.
Ennél megfelelőbb modern, ötvözött acélt nem tudok elképzelni mai, modern kardpengék készítéséhez. A technológiát tekintve a melegen hengerelt nyersanyagból forgácsolással, hideg hajlítással alakítom ki a formát, amit a hőkezelés követ. Ezután egyengetem, majd csiszolom a pengéket. Készítek éles és életlen kardot is.
Életem során már nagyon sok pengét készítettem, egyre több tapasztalat birtokába jutottam. A jelenlegi pengéim 50-55 HRC keménységgel rendelkeznek, az ötvözőanyagoknak köszönhetően rugalmasak és kemények is egyszerre. Keménységük miatt jobban ellenállnak a korróziónak is, mint az eredeti pengék.
Egy életen át kiszolgálják gazdájukat, ha minden használat után elvégzik rajtuk a megfelelő karbantartást. Edzési vonal, azaz hamon nincs rajtuk, mivel teljes keresztmetszetben edzettek, viszont a nagyfokú tartósság ezt a „hiányosságot” bőven kompenzálja. Idézőjelben hiányosság, mert valójában állapot. Igény szerint pedig olyan esztétikai hamont készítek, amely pontosan ugyanolyan látványt nyújt, mint az eredeti edzési vonal az eredeti japán kardokon.